فرآیند تولید ماکارونی

There is no translation available.

فرآیند تولید ماکارونی

اصولاً روش تهیه ماکارونی دو نوع می باشد. برای فرآورده های خمیری با برش بلند، خمیر حاصل از آرد، نمک و آب توسط یک مارپیچ به صورت فشرده از یک قالب عبور می نماید.رشته های حاصل از قالب پُر سس به سمت پهن کننده رفته و بر روی میله های آویزان می شوند.در همین حال، هوای داغ بر روی آنها دمیده می شود تا با خشک کردن سطحی از چسبیدن آنها به یکدیگر جلوگیری نماید.سپس رشته ها بر اساس طول مرتب می گردند.در ادامه، رشته های حاصل ۳ مرحله خشک کردن را پشت سر می گذارند.پس از خشک کردن، رشته ها ممکن است مستقیماً به دستگاه بسته بندی ارسال گردند و یا اینکه به بخش نگهداری انتقال یافته و سپس در طی شیفت روز بسته بندی می شوند.در بخش بسته بندی رشته های خشک از روی میله ها برداشته شده و پس از برش زنی بسته بندی می شوند.

در فرآورده های خمیری با برش کوتاه، خمیر تحت فشار از یک سری قالب عبور می کند که بستگی به شکل قالب، شکل می گیرد.رشته ها پس از بیرون آمدن از قالب توسط یک چاقوی دوار بریده شده و به وسیله تسمه نقاله و یا سایر وسایل دیگر به خشک کن اولیه منتقل گردیده و سپس به خشک کن نهایی انتقال می یابند.در این خشک کن ها، هوای گرم بر روی محصولات جریان یافته و رطوبت آن ها را از ۳۳-۲۵ درصد به ۱۳ درصد یا کمتر کاهش می دهد.مدت زمان خشکانیدن محصول از ۴ تا ۱۴ ساعت متفاوت بوده و بستگی به نوع محصول و چند فاکتور دیگر دارد.ماکارونی های خشک شده یا به درون مخازن مخصوص جهت دخیره سازی انتقال یافته و یا مستقیماً بسته بندی می گردند..

خلاصه ای از فرآیند تولید ماکارونی

سیلوی ذخیره آرد :

ابتدا آرد به مخزن های مخصوص (سیلو) توسط بونکر حمل آرد منتقل می شود. در این خصوص تعدادی سیلوی ذخیره با ظرفیت بالا تعبیه گردیده که کلیه این سیلوها ازطریق Auger انتقال ، آرد را وارد خط تولید می نماید.

الک، میکسر و میکروفیدر :

از میکسر مخصوص (continuous) و میکروفیدر جهت مخلوط کردن آردها و مواد افزودنی نظیر گلوتن، بتاکاروتن، ویتامین ها و افزودنی های دیگر استفاده می شود. محصول عمل اختلاط آرد و موادافزودنی، وارد الک شده که دراین جا عملیات تنظیم دانه بندی و جداکردن مواد زائد مخلوط انجام می گیرد.

سیستم انتقال مواد اولیه :

اعمل انتقال توسط سیستم بلوئر انجام میشود که مکانیسم عملکرد آن Shooting مخلوط توسط فشارهوای فیلتر شده کمپرسور به سمت ماشین تولید می باشد.

دستگاه پرس  (Press)

دستگاه پرس شامل فیلتر، ترازوی دیجیتال،کنترلر دیجیتالی آب، سیستم پلی ماتیک (Polymatic) ترکیب آب و آرد می باشد که در این سیستم استفاده از انواع آرد ها یک مزیت به حساب می آید. (چون گندم های دوروم و آرد حاصل از آن یعنی سمولینا در ایران دارای کیفیت بالایی نیست) همچنین زمان مخلوط کردن خمیر بسیار کوتاه می باشد (حدودا ۲۰ ثانیه). از مزایای دیگر این سیستم، (Clean in Place)CIP می باشد. به این معنا که تمامی ورودی ها، خروجی ها، لوله ها و سیلندرهای اکسترودر خمیر توسط آب و مواد قلیایی شسته می شود. در این بخش خمیر داخل خمیر دان که مجهز به مارپیچ (Screw)ورز داده شده و با بافتی یکنواخت جهت شکل گیری به صورت رشته ای، فرمی، ورمیشل و لازانیا از قالب ها عبور داده می شود.

سیستم خشک کن  (Drier)

پس از شکل گیری خمیر ماکارونی بصورت رشته های بلند یا کوتاه، ماکارونی بایستی خشک شود تا مقدار آب موجود در آن به حد لازم برای رسیدن به رطوبت نسبی تعادل با هوای محل نگهداری برسد که در نتیجه این عمل از سوختگی و ترک خوردگی ماکارونی جلوگیری بعمل می آید. تمام مراحل حین فرآیند از نظر میزان رطوبت و آلودگی ثانویه تحت نظارت واحد کنترل کیفیت می باشد.

دستگاه سرد کن  (Cooler)

ماکارونی پس از خشک شدن به علت قرار گرفتن در حرارت بالا داغ بود، و به منظور جلوگیری از وارد آمدن شوک و ترک خوردگی به آن وارد دستگاه سرد کن شده، به تدریج سرد می شود تا دمای آن به حد معینی کاهش یابد.

سیلوی محصول (Silo) 

محصول تولید شده قبل از عملیات برش و بسته بندی وارد سیلوهای ذخیره محصول می شود که در واقع در اینجا ماکارونی در مرحله استراحت قرار می گیرد. عمل خشک کردن در اینجا متوقف می گردد، در انتهای این مرحله رشته ها باید دارای دما و رطوبت یکسان در تمام قسمت ها بوده و هیچ گونه استرسی نداشته باشند، در صورت داشتن استرس رشته ها خم شده و گاهی اوقات ترک های بسیار ریزی روی سطح ماکارونی ایجاد می شود.

دستگاه برش و بسته بندی(Cutter & Package)

محصول ذخیره شده در سیلو وارد سیستم برش شده و توسط اره های مخصوص در اندازه ای معینی بریده می شود. پس از آن توسط پیاله های حمل وارد دستگاه بسته بندی شده بعد از توزین در لفاف های مخصوص بسته بندی (Trispafan) با توجه به شکل خاص خود قرار گرفته و بسته بندی اولیه انجام می گیرد. روی فیلم های بسته بندی اطلاعاتی از قبیل تاریخ تولید، تاریخ انقضا، سری ساخت و قیمت درج میشود که در صورت شکایات مشتریان از روی این اطلاعات ردیابی شده و برای یافتن مشکل مطرح شده در محصول پیگیری می گردد.

انبار محصول(Storage) :

کارتن ها توسط پالت و لیفتراک در قفسه های انبار مرتب گشته و شماره ساخت و تاریخ تولید، چیدمان می شود. پس از گذشت ۷۲ ساعت قرنطینه گذاری و عملیات کنترل کیفیت در صورت نبود مشکل محصول به منظور مصرف توسط کامیونت ها روانه بازار مصرف می گردند.

از ابتدایی ترین تاسیسات اولیه در هر واحد تولیدی شروع میکنیم:

اتاق برق: برق مورد نیاز خط تولید را تامین و توزیع می کند.

موتورخانه: بصورت دیزلی کار می کند, دارای مشعل است و آب گرم مصرفی در گرمخانه ها را تولید می کند.

انبارها:

انبار قرنطينه : براي پي بردن به سلامت آرد دريافتي به ويژه در مواردي كه احتمال آلودگي آن با آفات انباري ، كپك ، و ساير ميكروارگانيسم ها وجود دارد. لازم است از انبار قرنطينه استفاده شود و آرد دريافتي قبل از ورود به انبارها و سيلوها بايد در اين انبار نگهداري شده تا مورد آزمون لازم قرار گيرد و سپس در مورد نحوه استفاده يا عدم استفاده از آن تصميم گيري شود. يادآوري : واحدهاي توليد كننده ماكاروني كه آرد را به صورت فله دريافت مي نمايند، بايد يك سيلوي مجزا با ظرفيت مناسب به عنوان جايگزين انبار قرنطينه داشته باشند.

–انبار مواد اوليه پودري : سيلوهاي نگهداري آرد بايد داراي سطح كاملا صاف بوده و غير قابل لانه گزيني حشرات باشند بدين منظور مي توان از فولاد زنگ نزن با طرح و نقشه مناسب استفاده نمود، تعداد و گنجايش سيلوها بسته به ظرفيت توليد و مواد افزودني مورد مصرف متغير مي باشد. يادآوري : در مواردي كه سيلوهاي نگهداري آرد در فضاي باز قرار مي گيرند لازم است ، در برابر رطوبت و حرارت عايق بندي شده و جهت محافظت بيشتر از سايه بان استفاده شود. در انبار نگهداري مواد پودري لازم است از پالتهاي مناسب ترجيحأ از جنس پلاستيك مقاوم استفاده شده و كيسه هاي آرد با نظم و ترتيب خاصي روي آن چيده شود تا ضمن سهولت در حمل ونقل بوسيله ليفتراك ، عمل تهويه به راحتي انجام گيرد و در صورت بروز آلودگي به آفات انباري تشخيص و سالم سازي آن آسانتر انجام شود و بتوان آرد وارد شده به انبار را به ترتيب مصرف نمود.در فواصل زماني معين يك ماهه لازم است اين انبار بطور كامل تخليه و تميز و در صورت نياز ضد عفوني شود. براي مبارزه با جوندگان بهتر است در ساختمان انبار از موش كش برقي و در صورت عدم دسترسي به اين وسيله حداقل از تله هاي معمولي استفاده شود. يادآوري : در مورد استفاده از سبزيهاي تازه لازم است محل دريافت ، شستشو، تميز كردن و ساير عمليات آماده سازي و سالم سازي جدا از سالن توليد و انبارها باشد.

انبار مواد بسته بندي: مواد اوليه بسته بندي مانند سلوفان ، كارتن و… قبل از مصرف لازم است در محلي دور از عوامل آلوده كننده نگهداري شوند. – انبار فرآورده نهايي: فرآورده نهايي بايد در شرايطي نگهداري شود كه حداقل تغييرات ممكن در آن داده شود و ويژگي هاي آن در مدت نگهداري ثابت بماند و از آلودگي مجدد فرآورده به عوامل مختلف جلوگيري شود.انبار نگهداري فرآورده نهايي بهتر است مجهز به دستگاه ترموهيگروگراف ثبات باشد.تغييرات دماي اين انبار نبايد به حدي باشد كه سبب تراكم و تعريق رطوبت فرآورده روي بسته شود.براي اطمينان از سلامت ، لازم است فرآورده نهايي حداقل به مدت يك هفته در اين انبار نگهداري شود و پس از تأييد صلاحيت مصرف توسط واحد كنترل كيفيت كارخانه به بازار عرضه شود.

–انبار ضايعات توليد: انبار ضايعات بايد خارج از محل توليد و انبارهاي مواد اوليه و فرآورده نهايي باشد

انبار وسايل يدكي و فرسوده: براي نگهداري وسايل و لوازم فرسوده و يا لوازم و وسايلي كه به آنها نياز فوري نبوده و ممكن است در آينده مورد استفاده قرار گيرند لازم است محلي خارج از ساختمان توليد در نظر گرفته شود.لوازمي كه در اين انبار نگهداري مي شوند لزومأ بايد به ترتيبي چيده شوند كه دسترسي به آنها و بازرسي محل از نظر لانه گزيني و مبارزه با جوندگان ، پرنده ها و حشرات امكان پذير باشد.

–انبار وسايل يدكي و فرسوده: براي نگهداري وسايل و لوازم فرسوده و يا لوازم و وسايلي كه به آنها نياز فوري نبوده و ممكن است در آينده مورد استفاده قرار گيرند لازم است محلي خارج از ساختمان توليد در نظر گرفته شود.لوازمي كه در اين انبار نگهداري مي شوند لزومأ بايد به ترتيبي چيده شوند كه دسترسي به آنها و بازرسي محل از نظر لانه گزيني و مبارزه با جوندگان ، پرنده ها و حشرات امكان پذير باشد. -انبار آرد: مخزن انبار و تغذیه آرد به خط تولید می باشد.اتاقی که در آن آرد را نگهداری می کنند دقیقا جنب دستگاه تولید ماکارونی است و در ان یک محفظه گودال مانند و یک مخلوط کن قرار دارد, به دستگاه مخلوط کن اصطلاحا میکسر می گویند, این دستگاه بتا کاروتن را با آرد مخلوط کرده و به مروربه آرد محفظه می افزاید.محفظه گودال مانند دقیقا پشت دستگاه تولید ماکارونی قرارگرفته ودر زیر ان یک مارپیچ فلزی قرار دارد که به ان مارپیچ هلیکس گویند ارد بعد از عبور از مارپیچ از الک های فلزی که مستقیما در زیر آن واقع است می گذرد این عمل علاوه بر جداسازی ناخالصی های احتمالی به یکنواخت شدن دما, رطوبت و باز شدن کلوخه های موجود در ارد کمک می کند.آرد الک شده توسط پمپ خلا ساکشن شده و از طریق لوله به ابتدای مخلوط کن دستگاه تولید ماکارونی اضافه می شود.

دستگاه تولید ماکارونی:

اولین مرحله از این دستگاه در حقیقت مخلوط کردن مواد اولیه با یکدیگر است که توسط دو مخلوط کن موازی و یک شفتی انجام می گیرد. مخلوط کن ها به شکل استوانه ناقص از جنس فولاد ضد زنگ هستند که مجهز به محوری است که روی ان تیغه های کم و بیش باریکی وجود دارد که عمل مخلوط کردن را انجام می دهند. آرد و آب (بصورت پاششی و کنترل شده ) و همچنین قطعه های حاصل از یکسان سازی رشته ها در ابتدای مخلوط کن اول وارد می شوند و در اثر چرخش شفت با یکدیگر مخلوط می شوند هر چه قدر آب در آرد بصورت یکنواختری پخش شود خمیر حاصله کیفیت بهتری دارد به همین دلیل است که آب را بصورت پاششی به آرد اضافه می کنند.طی مخلوط کردن خمیر در این مخلوط کن ها مقداری هوا وارد شبکه گلوتن می شود که می تواند اکسیداسیون رنگدانه ها را به کمک انزیم لیپواکسیداز به همراه داشته باشد بعلاوه وجود هوا در شبکه گلوتن موجب زیاد شدن حباب هوا در رشته ها می شود, به همین جهت قسمت باز مخلوط کن ها را با وسیله مناسبی بپوشانند تا هوا وارد شبکه گلوتن نشود یا از شدت ان کاسته شود. بعد از اینکه خمیربه انتهای مخلوط کن اول رسید توسط کانالی به مخلوط کن دوم وارد می شود در انتهای مخلوط کن دوم مجرایی وجود دارد که به ابتدای دستگاه ورزدهنده متصل است. قسمت ورزدهنده (اکسترودر) از استوانه ای تشکیل شده که در داخل ان یک مارپیچ قرار دارد و جنس هر دو از استیل ضد زنگ است در این قسمت خمیر در حالت حرکت به جلو تحت فشار قرار می گیرد تا اصله شبکه گلوتن کم شود و گازهای موجود در شبکه خارج شوند, حالت مته ای آن موجب راندن سریع تر خمیر به سمت جلو و در عین حال کم کردن اصطکاک می شود.در اواسط مارپیچ ورزدهنده زائده ای دیسک مانند وجود دارد که مانع عبور خمیر می شود در زیر این دیسک محفظه ای تعبیه شده که در آن حالت مکش(vacium ) وجود دارد که سبب می شود حبابهای هوای موجود در خمیر طی عبور از سوراخهای این محفظه از آن گرفته شود و در نهایت خمیر مجددا به مارپیچ باز می گردد.درمرحله ورزدهی خمیر مقداری دما حاصل می شود که بر روی شبکه گلوتن اثر منفی دارد به همین جهت تمام یا بخشی از دستگاه, دو جداره ساخته شده و بین دو جداره آب سرد جریان دارد تا خمیر را خنک کند. در انتهای دستگاه ورزدهنده, خمیر باید به مدت کوتاهی به حال خود قرار گیرد تا از آن رفع فشار شود سپس وارد قالب پرس یا رشته ساز شود و تحت فشار بالا قرار گیرد تا شکل لازم را به خود بگیرد , فشار بالا برای خارج کردن حبابهای باقیمانده در شبکه گلوتن و بالا بردن قدرت تحمل پخت و همینطور براق شدن رشته ها ضروری است. اما اگر از حد لازم بیشتر باشد موجب سفت شدن رشته ها می شود. قالبها به اشکال مختلف وجود دارد و بسته به نوع و سلیقه امکان تعویض آن وجود دارد, نکته مهم در مورد استفاده از قالبها تمیز نگه داشتن انها است به نحوی که محیطی مناسب برای رشد MO فراهم نشود. در دستگاه رشته ساز و در اثر اصطکاک گرمای زیادی حاصل می شود که اگر درشبکه گلوتن بماند موجب دناتوره شدن آن و تضعیف شبکه گلوتن می شود به همین جهت علاوه بر دو جداره بودن این قسمت از دستگاه و جریان داشتن آب سرد در آن, یک بادبزن در کنار رشته ساز تعبیه شده که از طریق آن جریان هوایی با دمای ۴۰-۴۵ درجه سیلسیوس را به رشته ها می وزد و شوک حرارتی رشته ها در اثر برخورد با هوای سرد جلوگیری می کند. رشته ها توسط کارگران با اندازه های مناسب بریده شده و میله هایی ( نی ) از جنس AL قرار می گیرد, نی ها در محل مخصوصی قرار می گیرند که در زیر ان برش دهنده ( کاتر ) قرار دارد و کار یکسان سازی اندازه رشته ها را انجام می دهد , رشته های بریده توسط نوار نقاله به مکنده و از انجا مجددا به مخلوط کن وارد می شوند. میله های حاوی رشته ها برروی چرخک های مخصوص (گاری) قرار گرفته که داخل یک اتاقک پلاستیکی قرار دارد تا ظرفیت انها تکمیل شود, دلیل استفاده از این اتاقک جلوگیری از برخورد باد سرد با این رشته ها و در نتیجه جلوگیری از بروز شوک حرارتی و خرد شدن رشته ها است.برای خشک شدن ماکارونی ها, گاری ها را بعد از پر شدن به گرمخانه انتقال می دهند.

گرمخانه: در سیستمهای غیر پیوسته تولید ماکارونی در کشور ما از گرمخانه های ثابت استفاده می شود. این گرمخانه ها از اتاقک هایی به ابعاد (۳*۴*۳) و به ظرفیت ۸ تا۱۲ گاری تشکیل شده است که مجهز به سیستم گرمایش و خروج رطوبت است همچنین دارای سیستم جریان مصنوعی هوا است.برای جلوگیری از دفع گرما و بالا بردن میزان بهره وری و جلوگیری از تغییرات دمایی در گرمخانه ها که منجر به ترک خوردن رشته ها می شود لازم است دیوارها و سقف گرمخانه عایق باشد و درها نیز با نوار پلاستیکی فشرده درزگیری شوند تا تبادل حرارتی به حداقل خود برسد.

سیستم گرمایش: درنزدیکی سقف قرار گرفته ومتشکل از رادیاتورها و فن میباشد.برای گرمخانه های معمولی دو رادیاتور سقفی ویژه (تقریبا به شکل لوله های مارپیچ) با قدرت حدود btu800 و مجهز به سیستم برگشت معکوس آب مناسب و کافی است.جنس و طرح رادیاتورها بگونه ای انتخاب شده که ضریب انتقال حرارت بالایی دارد و به یکنواختی انتقال دما در داخل گرمخانه کمک می کند.به ازای هر ۶ گاری ۲ فن قرار دارد که عمل گردش هوا را کنترل می کند بدین صورت که از دریچه های بالای سقف هوای تازه وارد می شود و بعد از عبور از لای رادیاتور و گرم شدن توسط فن ها به پایین هدایت می شود, در اثر برخورد با رشته ها وتبادل حرارتی ورطوبتی, هوای مرطوب از طریق سیستم مکش رطوبت که در کف گرمخانه قرار دارد خارج می شود.زاویه پروانه ها حدود ۴۵ درجه و سرعت جریان هوا حدود m/s4 است, همینطور قدرت فن ها تابع ابعاد گرمخانه است.

سیستم مکش رطوبت: برای خارج کردن هوای مرطوب گرمخانه در مراحل اول, در جایی از دیوار گرمخانه (غیر از راهرو چون رطوبت نسبی ان زیاد می شود) بیشتر متمایل به کف آن دریچه ای مجهز به مکش سانتریوفوژی موجود است که به شکل لوله ای شیار دار می ماند واز طریق کانالهایی که به بیرون راه دارد عمل خروج هوای مرطوب را انجام می دهد, با خروج این هوا از داخل گرمخانه نوعی فشار منفی در ان حاصل می شود که منجر به ورود هوای تازه از دریچه های مخصوص (مجهز به دمپر) روی سقف می شود.

سنسورها یا حس کننده ها: سنسورهای دما, رطوبت نسبی و زمان سنج برای اندازه گیری دقیق این فاکتورها ضروری است. قسمت حساس ان تقریبا در وسط گرمخانه قرار دارد و نمایشگر ان خارج از گرمخانه و درارتباط با شبکه کامپیوتری است تا نظارت وکنترل ان راحتتر باشد. رشته ها را در ابتدا در دمای حدود ۶۰-۵۵ درجه سیلسیوس به مدت ۳-۲ ساعت قرار می دهند و اجازه می دهند تا ارام آرام گرم شوند به این مرحله پیش گرمکن می گویند بعد ازاین مرحله خشک کردن نهایی ماکارونی شروع می شود یعنی به مدت ۱۲-۱۰ساعت (بسته به شرایط رشته ها) دمایی حدود ۸۰-۷۵ درجه سیلسیوس را در گرمخانه حاکم می کنند تا رطوبت رشته ها به ۸% برسد, سپس رشته های خشک شده را برای برش و بسته بندی خارج می سازند, در اینجا رطوبت رشته ها ۸% و دمای ان حدود ۴۰ درجه سیلسیوس است. اگر رطوبت ماکارونی بیشتر از ۸% باشد محیط مناسبی را برای رشد کپک ها فراهم می کند و اگر کمتر از این مقدار باشد احتمال سوختگی رشته ها افزایش می یابد.

برش و بسته بندی: در مورد ماکارونی رشته بلند, محصول را پس از خشک کردن و رسیدن دمای ان به دمای اتاق در صورت نیاز به قطعات با طول معیین برش داده وبسته بندی می نمایند. برای بسته بندی ماکارونی صدها, اندازه, شکل وطرح موجود است. بسته بندی مناسب به طور عمده از سلوفان, پلی اتیلن کم دانسیته و پاکت کاغذی می باشد.بدیهی است برای ماکارونی سلوفان مناسبتر است زیرا در سرعت بالای کار دستگاه بسته بندی به حد کافی مقاوم است, در دمای ۱۴۰-۹۰ درجه سیلسیوس ذوب می شود و به راحتی بهم می چسبد, در رطوبت نسبی تا حدود ۶۰% رطوبت جذب نمی کند و برای بیشتر نقاط کشور از این نظر مناسب است و چنانچه مقداری رطوبت از ماکارونی تبخیر شود به تدریج از سلوفان خارج می گردد.

طرز کار دستگاه ها:

دستگاه برش زن:

نحوه کار آن به این صورت است که نی های حاوی ماکارونی را روی یک چارچوب فلزی دندانه دار قرار می دهند بصورتی که ماکارونی ها هنوز آویزان هستند, دندانه های فلزی همانند یک تسمه ی جلوبرنده عمل می کنند بعد از اینکه میله ها به انتهای این چارچوب رسید توسط دستگاه گرفته شده و به داخل دستگاه کشیده می شود, در این حالت فک اول انتهای رشته ها را گرفته و در اثر زاویه شیبدار رشته ها, نی به سمت پایین هدایت می شود, هنگامی که نی به وسط رشته ها برسد فک دوم کار کرده و سر عصایی رشته ها را می گیرد تا جلوی برگشت ماکارونی را بگیرد, در این حالت رشته ها به صورت خوابیده روی دستگاه قرار دارد و توسط دو کاتر سر عصایی و ته رشته ها بریده شده و صاف می گردد سپس کاتر سوم عمل کرده و رشته ها را به دو قسمت مساوی تقسیم می کند, رشته ها به جلو رانده شده و در محفظه مخصوص قرار می گیرند. نی ها در محفظه پایین دستگاه جمع می شوند, هنگام خروج, نی دکمه ای را فشار می دهد که منجر به حرکت تسمه و ورود نی جدید به دستگاه میگردد.

دستگاه بسته بندی:

کارگران رشته ها را برداشته و با چند ضربه سر و ته انها را یکسان می کنند (البته ذرات خرد شده را جدا می کنند) و آنها را وارد سبد می کنند. سبدها به صورت اتومات بالا برده شده و در مخزن جمع اوری که حالتی ویبره مانند دارد تخلیه می گردند.این مخزن دارای دو تیغه است که به واسطه آنها حجم مشخصی از ماکارونی جدا شده و وارد دستگاه می شود, در این دستگاه حرکت توپی حاوی بسته ها توسط سنسور چشمی کنترل می شود. این دستگاه نیز با پیستونهای پنوماتیکی کار می کند و دارای دو فک است که عمل دوخت را انجام می دهند, فک بالایی دو نوار را در حالت تیغه ای دوخت داده و یک سوراخ ریز نیز در ان ایجاد می کند(برای خروج هوا از داخل بسته) سپس نوبت به فک تحتانی می رسد که در وسط خود یک کاتر دارد و علاوه بر عمل دوخت, عمل جداسازی ته بسته جدید را از سر بسته قبلی انجام می دهد.در اینجا کار تولید و بسته بندی ماکارونی پایان یافته است, ازاعما لی که بعد از تولید انجام می گردد توزین بسته است (چون دستگاه بر اساس حجم کار می کند پس خطای وزنی دارد). بسته ها توسط کارگران برچسب خورده(تاریخ تولید, وزن, قیمت) ودر بسته های ۳۰ تایی چیده می شوند و به انبار میروند.

ماکارونی های آینده

محبوبیت ماکارونی همچنان رو به افزایش است. تخمین زده می شود که آمریکایی ها در قرن حاضر هر ساله به طور متوسط 13 کیلوگرم ماکارونی خورده اند. به خاطر ارزش غذایی ماکارونی، این غذا یک غذای ایده آل برای افرادی است که توجه بیشتری به رژیم غذایی شان دارند. علاوه بر این مردم می خواهند زمان کمتری را صرف آماده سازی غذا کنند و درست کردن ماکارونی ساده است. تولید کنندگان ماکارونی به این تقاضای روبه افزایش با معرفی طیف گسترده ای از ماکارونی های خشک و تازه پاسخ می دهند. یکی از نوآوری های اخیر در زمینه ساخت ماکارونی این است که برای پخت آن نیاز به جوشاندن نیست. این ماکارونی ها تا حدی در کارخانه پخته شده است و بنابراین آماده سازی آن حتی ساده تر هم شده است. راویولی های بدون چربی و کلسترول در کنار ماکارونی هایی که با محصولات ارگانیک درست می شوند نیز وارد بازار می شوند. دو دانه جدید به نام های کوینولا (quinoa) که در آمریکای جنوبی به عمل می آید و کمت (kamut) که در مصر رشد می کند هم مورد استفاده قرار می گیرند تا با آنها ماکارونی بدون گندم تولید شود.

مراحل مورد نیاز برای تولید ورمیشیل در دستگاه ورمیشل:

استفاده از دستگاه رشته فرنگی، پردازش آرد به رشته فرنگی خشک، به ترتیب به ترتیب به چهار مرحله تقسیم می شود: سطح مخلوط، سطح فشار، چسب و خشک شدن، پس از یک سری عملیات، رشته فرنگی خشک خشک شده و شکل گرفته، رشته فرنگی.

بیایید به طور جداگانه جزئیات هر یک از این مراحل را بررسی کنیم.

مخلوط کردن رشته فرنگی: مخلوط کردن رشته فرنگی اولین گام پردازش رشته فرنگی است، همچنین مهم ترین گام، رشته فرنگی مخلوط باید رطوبت سطح مخلوط خوب استاد، باید بر اساس استفاده از گلوتن آرد برای تعیین محتوای آب اضافه شده، مخلوط سطح خوب باید یک دانه گرده، با یک دست می تواند یک هنگ، به آرامی مالش می تواند به راحتی بازیابی است که مناسب است.

سطح فشار: سطح فشار از طریق دستگاه رشته فرنگی تعدادی از کاهش فشار رول سطح است، برای روش تنظیم غلتک، معمولا ضخامت سطح فشار اولیه کمتر از 4-5mm، ضخامت کامپوزیت قبل از اضافه کردن 8-10 میلی متر است، آخرین رنگ به سطح 1 میلیمتر پایین فشار داده می شود و برگ صورت تراش داده می شود. ضخامت سطح فشار را می توان با توجه به تقاضای واقعی تنظیم کرد، ما در مورد روش تنظیم رولر مطبوعات ماکارونی ذکر شده است، ما می توانیم دستورالعمل های تنظیم مربوطه را ببینید. پاستا برش: سطح برش با برش رشته فرنگی، رشته فرنگی به همان ضخامت برش داده می شود، مشخصات توسط چاقوی چهره تعیین می شود و کیفیت چاقوی چهره و نصب نامناسب باعث می شود که رشته فرنگی ظاهر شود و همچنین ممکن است رشته فرنگی تشکیل بد. پایین چاقوی چهره با برش چاقو مجهز است، می تواند برش نودل را به صورت crosswise انجام دهد، طول برش نودل با سرعت آن تعیین می شود، می تواند با توجه به نیاز تنظیم شود. خشک کردن: خرد کردن رشته فرنگی خشک شده را می توان با خشک کردن خشک خشک یا استفاده از تجهیزات خشک کردن ویژه، رشته فرنگی خشک، و در نهایت با برش چاقو به همان طول رشته فرش بریده می شود.

ویژگی های ماکارونی

چنانچه تولید ماکارونی بر اساس ضوابط و معیارهای درست انجام گرفته باشد، رشته های حاصل پس از خشک شدن باید صاف، یکنواخت، نیمه شفاف، انحنا پذیر به رنگ کهربایی یا کرم، عاری از لک، ترک، شکستگی و تا حدودی قابل انعطاف و با ظاهر و مقطع شیشه ای باشد و هنگام شکستن خرد نشود و ترک بر ندارد.

ویژگی های پخت ماکارونی

یکی از فاکتورهای بسیار مهم در ماکارونی ویژگی های پخت آن است.به طور کلی ویژگی های پخت ماکارونی عبارتند از: زمان پخت:در زمان معین پخت تمام محصول باید به طور یکنواخت آب جذب کرده و به خوبی پخته شده باشد. قوام رشته ها:در زمان معین پخت لازم است محصول حالت میله ای یا لوله ای خود را حفظ کند. چسبندگی:در زمان معین پخت، رشته ها نباید دارای حالت چسبندگی باشند. حفظ حالت فیزیکی:در زمان معین پخت، رشته های ماکارونی نباید له شده و حالت فیزیکی خود را از دست بدهند.آب پخت نیز باید عاری از نشاسته باشد.

بسته بندی ماکارونی

برای بسته بندی ماکارونی، صدها اندازه، شکل و طرح متفاوت ارایه شده است.بدیهی است برای بسته بندی ماکارونی سلوفان مناسب تر است، زیرا در سرعت بالای کار دستگاه بسته بندی به حد کافی مقاوم است و در دمای سانتیگراد ۱۴۰-۹۰ ذوب می شود و به راحتی به هم می چسبد.این بسته بندی در رطوبت نسبی تا حدود ۶۰%، رطوبت جذب نمی کند و برای بیشتر نقاط کشورمان مناسب است

X

Right Click

No right click